Wpisz kod
Wyszukiwarka
Koszyk jest pusty.

Pomocnik Historyczny Polityki – e-wydanie – 8/2023 Polacy i Węgrzy

BestsellerCENA NEXTO

8/2023 Polacy i Węgrzy

13.12.2023

13.12.2023

polski

148

Polityka Sp. z o.o. SKA.

1730-0525

Ocena: 4.8 (24 oceniających) Oceń produkt

  • PDF
  • Dostęp online EPUB
  • Dostęp online PDF

W numerze:

Według znanego porzekadła Polak i Węgier to „dwa bratanki, i do szabli, i do szklanki”. Ale czy sąsiedzi? Zapewne mało kto z nas uzmysławia sobie dziś fakt, że od chwili narodzin i ukształtowania się na przełomie X/XI w. obu państw, polskiego i węgierskiego, aż do drugiej połowy XVIII w. miały one wspólną, praktycznie stałą granicę. Potem Rzeczpospolita zniknęła z mapy, a gdy się odrodziła w XX w., między Polską a Węgrami w ich nowych kształtach terytorialnych pojawiła się Słowacja (w składzie Czechosłowacji, obecnie jako odrębne państwo).

Zatem jednak sąsiedztwo, i to bardzo stare. Ale czy wspólnota losu i pokrewieństwo dusz – sugerowane przez wspomniane porzekadło? Zwolennicy tezy o odwiecznej przyjaźni Polaków i Madziarów ułożą długą listę przykładów silnych związków: dwie dynastyczne unie polsko-węgierskie (za Andegawenów i Jagiellonów), jedna polsko-siedmiogrodzka (za Stefana Batorego), św. Jadwiga, św. Kinga, Józef Bem i Wiosna Ludów, węgierska pomoc polskim uchodźcom wojskowym i cywilnym podczas drugiej wojny światowej, wzajemna solidarność w 1956 r. (polska odwilż i węgierskie powstanie). A także husaria, szable batorówki, węgrzyn, wczasy nad Balatonem, „Dziewczyna o perłowych włosach” rockowej kapeli Omega itd.

Ale zarazem można ułożyć równie długą listę przykładów na sąsiedztwo złe lub wręcz wrogie: spór o Ruś Halicko-Włodzimierską, dywersja i rabunki lisowczyków w Siedmiogrodzie (podczas tzw. pierwszej odsieczy wiedeńskiej, 1619 r.), udział Jerzego II Rakoczego w najeździe na Rzeczpospolitą w połowie XVII w. (szwedzki potop) i w ówczesnych planach jej rozbioru, zagarnięcie Spiszu, co było przygrywką do rozbiorów 1772–95, węgiersko-galicyjska rywalizacja o względy Habsburgów w XIX w., sojusz Węgier z Hitlerem i obecność węgierskich jednostek wojskowych w okupowanej Polsce, dziś diametralnie różne stanowiska Warszawy i Budapesztu wobec wojny w Ukrainie i wobec Putinowej Rosji.

Dodajmy do tego pewną nierównowagę: sprawy węgierskie o wiele bardziej rozbudzają emocje Polaków niż polskie Węgrów. Nie zmienia to faktu, że ostatecznie można mówić o historycznie silnych związkach polsko-węgierskich nacechowanych – to określenie pasuje tu jak ulał – szorstką przyjaźnią.

Przyjrzymy się, jak sąsiedztwo Polaków i Węgrów wyglądało przez stulecia. Zapraszamy do lektury.

Pomocnik Historyczny Polityki - e-wydanie – 8/2023 Polacy i Węgrzy

26,60 zł 28,00 zł
Najniższa cena z ostatnich 30 dni: 28,00 zł

Cena Klubowicza Nexto Premium?

23,80 zł 28,00 zł
Najniższa cena z ostatnich 30 dni: 28,00 zł
i

Kup Pomocnik Historyczny Polityki – e-wydanie – 8/2023 Polacy i Węgrzy / e-wydanie

Forma zakupu
 

Pomocnik Historyczny Polityki – e-wydanie – 8/2023 Polacy i Węgrzy

  • 8/2023 Polacy i Węgrzy
    • PDF
    • Dostęp online EPUB
    • Dostęp online PDF
26,60 zł 28,00 zł
Ładowanie rekomendacji…

Opinie o produkcie

Ocena: 4.8 (24 oceniających)

6 - 10 z 24 opinii

  • Ocena:4
    Sławek Potapowicz/2014-08-20

    W skondensowanej formie najważniejsze informacje o Powstaniu Warszawskim. Lektura obowiązkowa dla wszystkich zainteresowanych szybkim poznaniem czym było powstanie, jakie były jego przyczyny i konsekwencje.

  • Ocena:5
    Norbi L/2014-05-05

    Historia to sztuka oceny przeszłości. W tym Pomocniku Historycznym autorzy umiejętnie pokazali, że to, o czym niektórzy wydają proste osądy, bywa znacznie bardziej złożone. Ta publikacja to cenna pozycja dla tych, którzy usiłują zrozumieć współczesny świat.

  • Ocena:5
    Tomasz Sternik/2014-01-13

    Jak urósł Wuj Sam. Polecam

  • Ocena:5
    Krzysztof Siemieński/2013-07-14

    Hitler doszedł do władzy wykorzystując demokrację. Warto o tym pamiętać i nigdy nie zapominać, do czego prowadzi fanatyzm, nienawiść rasowa, szukanie "obcych". Niezbędnik, naprawdę.

  • Ocena:5
    Krzysztof Siwy/2013-07-03

    Jak zawsze dobre opracowanie. I od razu dostępne na komputerze, tablecie i telefonie.

6 - 10 z 24 opinii